10.10.06 Zwycięstwo Maple Leafs
NHL: Zwycięstwo Maple Leafs
PAP /10.10.2006 10:17
Todd Bertuzzi, Tomas Kaberle
Toronto Maple Leafs wygrali z Florida Panthers po rzutach karnych 2:1 w poniedziałkowym meczu ligi hokejowej NHL.

Bohaterem spotkania był bramkarz Florydy Kanadyjczyk Alexander Auld, który obronił aż 47 z 48 strzałów "Klonowych Liści" w trzech tercjach i w dogrywce. W serii rzutów karnych nie zatrzymał jednak Matsa Sundina i Darcy'ego Tuckera.

Gospodarze mieli ogromną przewagę pod względem liczby strzałów na bramkę (48:26), ale to goście strzelili pierwszego gola. W 44. minucie prowadzenie dla "Panter" zdobył Stephen Weiss. Wyrównał osiem minut później Kyle Wellwood. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Decydowały rzuty karne, w których szczęście uśmiechnęło się do gospodarzy.

Największą gwiazdą wśród bramkarzy - według internetowej strony NHL - jest jednak Fin Kari Lehtonen z Atlanta Thrashers. W poniedziałek w Tampie obronił wszystkie 34 strzały ekipy Lightning, kończąc drugi z rzędu mecz z czystym kontem. Thrashers wygrali 1:0 po bramce Wiaczesława Kozłowa w 13. minucie.

Wyniki poniedziałkowych spotkań w lidze hokeja na lodzie NHL:

Columbus Blue Jackets - Phoenix Coyotes 5:1
Calgary Flames - San Jose Sharks 1:4
Tampa Bay Lightning - Atlanta Trashers 0:1
Toronto Maple Leafs - Florida Panthers 2:1 (po karnych)
Anaheim Ducks - St. Louis Blues 2:0

09.10.06 Gol Wolskiego
NHL: Gol Wolskiego
PAP /09.10.2006 09:20
Wojtek Wolski, Paul Stasny, Milan Hejduk
Urodzony w Zabrzu Wojtek Wolski zdobył drugiego gola w obecnym sezonie zawodowej ligi hokeja na lodzie NHL.

W jedynym niedzielnym meczu jego zespół Colorado Avalanche pokonał Vancouver Canucks 3:2.

20-letni Wolski spędził na lodzie nieco ponad 13 minut i w tym czasie oddał cztery strzały. Jeden z nich - w 13. minucie gry - trafił do bramki gości.

O pierwszym w tym sezonie zwycięstwie gospodarzy zdecydował gol Słowaka Marka Svatosa w 55. minucie gry. Ten sam zawodnik zdobył także drugą bramkę dla "Lawiny".

Gole dla gości, którzy doznali pierwszej porażki w sezonie, uzyskali Szwedzi Daniel Sedin i Markus Naslund.

08.10.06 Dwadzieścia sześć rzutów karnych
NHL: Dwadzieścia sześć rzutów karnych
DB/PAP /08.10.2006 10:12
Marcel Hossa
Hokeiści New York Rangers dopiero w 13. serii rzutów karnych zapewnili sobie wygraną na wyjeździe 5:4 nad Philadelphia Flyers, odnosząc drugie zwycięstwo w sezonie hokejowej ligi NHL.

Decydującego gola zdobył Marcel Hossa, pokonując bramkarza "Lotników" Antero Niittymaki.

Natomiast bramkarz Rangers Henrik Lundqvist udanie interweniował przy wszystkich 13 karnych wykonywanych przez hokeistów z Filadelfii.

To jedna z najdłuższych serii rzutów karnych odkąd wprowadzono je do regulaminu NHL w poprzednim sezonie, ale rekord należy właśnie do nowojorczyków, którzy w tamtych rozgrywkach dopiero w 15. rundzie pokonali Washington Capitals.

W sobotę, w regulaminowym czasie gry, gole dla Rangers zdobyli: Michael Nylander (w 1. minucie.), Michal Rozsival (24.), Matt Cullen (28.) i Adam Hall (49.), zaś Lundqvist w ciągu trzech tercji i dogrywki odnotował 35 udanych interwencji.

Natomiast trafienia dla Flyers odnotowali: dwa Simon Gagne (16. i 39.) oraz po jednym Peter Forsberg (11.) i Geoff Sanderson (36.), natomiast Niittymaki powstrzymał 26 ataków rywali.

W Waszyngtonie miejscowi Capitals pokonali broniących Pucharu Stanleya hokeistów Carolina Hurricane 5:2 za sprawą dobrej gry Rosjan: hat-trick odnotował Aleksander Siemin (13., 30. i 58.) a dwa gole uzyskał Aleksander Owieczkin (49. i 54.), zdobywca Calder Trophy nagrody dla najlepszego debiutanta ligi w poprzednich rozgrywkach.

Natomiast bramki dla Hurricanes, którzy ponieśli trzecią porażkę w trzecim meczu sezonu, zdobyli: Andrew Ladd (22.) i Niclas Wallin (26.).

Pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł najlepszy zespół ostatniego sezonu regularnego - Detroit Red Wings, pokonując w Pittsburghu miejscowych Penguins 2:0.

Kluczem do sukcesu okazała się doskonała gra w obronie, bowiem "Pingwiny" oddały tylko 13 strzałów - o połowę mniej niż Red Wings - na bramkę Dominika Haszka, który po raz 69. w karierze zszedł z lodu niepokonany.

Gole dla "Czerwonych Skrzydeł" padły po strzałach Johana Franzena (7.) i Krisa Drapera (59.).

07.10.06 Druga porażka mistrzów
NHL: Druga porażka mistrzów
mw/PAP /07.10.2006 09:50
Tim Gleason, Zach Parise
Obrońcy hokejowego Pucharu Stanleya - Carolina Hurricanes, doznali drugiej z rzędu porażki we własnej hali - tym razem ulegli New Jersey Devils 0:4.

W ekipie "Diabłów" wyróżnili się Zach Parise (2 gole) i Brian Gionta (3 asysty). Pierwszą bramkę Parise zdobył w 26. sekundzie spotkania. To najszybciej strzelony gol na rozpoczęcie nowego sezonu w historii Devils.

Bohaterem "Diabłów" został również słynny bramkarz Martin Brodeur, który po raz 81. w karierze zachował czyste konto. Dla Kanadyjczyka to 447. zwycięstwo. W tej kategorii plasuje się na trzecim miejscu listy wszech czasów.

Efektowną wygraną 8:3 nad Boston Bruins odnieśli hokeiści Florida Panthers. W największym stopniu do tego zwycięstwa przyczynili się Todd Betruzzi (1 gol i 3 asysty) oraz Joe Nieuwendyk (2 gole i 1 asysta). Po raz pierwszy w historii "Pantery" zdobyły w meczu otwarcia więcej niż cztery bramki.

Gol Maksima Afinogienowa na 15 sekund przed końcem meczu dał drużynie Buffalo Sabers dogrywkę w spotkaniu z Montreal Canadiens. W doliczonym czasie gry bramki nie padły, natomiast w serii rzutów karnych ponownie skutecznością błysnął Rosjanin i "Szable" zwyciężyły 5:4.

Zespół Columbus Blue Jackets przegrał na swoim lodowisku po dogrywce z Vancouver Canucks 2:3. Do dogrywki doprowadził Daniel Sedin. W doliczonym czasie gry Szwed strzelił drugiego gola i dał Canucks zwycięstwo. Przy obu bramkach asystował jego brat bliźniak Henrik.

W ostatnim piątkowym meczu Anaheim Ducks wygrali z Los Angeles Kings 4:3.

Wyniki piątkowych meczów zawodowej ligi hokeja na lodzie NHL:

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils	0:4
Columbus Blue Jackets - Vancouver Canucks 2:3 (po dogrywce)
Florida Panthers - Boston Bruins 8:3
Buffalo Sabres - Montreal Canadiens 5:4 (po karnych)
Anaheim Ducks - Los Angeles Kings 4:3

06.10.06 Efektowne wygrane "Pingwinów" i "Klonowych Liści"
NHL: Efektowne wygrane "Pingwinów" i "Klonowych Liści"
PAP /06.10.2006 10:51
Petr Nedved, Michel Ouellet, Dominic Moore, Jarkko Ruutu
Hokeiści Pittsburgh Penguins rozpoczęli sezon ligi NHL od efektownego zwycięstwa 4:0 nad Philadelphia Flyers.

Bramkarz "Pingwinów" Marc-Andre Fleury zachował czyste konto broniąc 40 strzałów rywali, a mecz oglądał nowy właściciel klubu z Pittsburgha, kanadyjski biznesmen Jim Balsillie.

Kilka godzin wcześniej 39-letni Balsillie podpisał umowę w sprawie kupna Penguins za sumę 175 milionów dolarów od Mario Lemieux, byłego zawodnika tego klubu.

Lemieux, jeden z najlepszych hokeistów w historii NHL, w ubiegłym sezonie zakończył karierę. Przed czwartkowym meczem uczestniczył w ceremonii zastrzeżenia i wciągnięcia pod dach Mellon Arena koszulki z numerem 66, z jakim grał.

Bramki dla "Pingwinów" zdobyli: Michel Ouellet (w 7. minucie), Jarkko Ruutu (10.), Sidney Crosby (22.) i Josef Melichar (38.). Ponadto Crosby i Ouellet odnotowali po jednej asyście. Gospodarze oddali tylko 21 strzałów na bramkę rywali.

W Nowym Jorku miejscowi Rangers pokonali 5:2 Washington Capitals, a dwie bramki dla gospodarzy zdobył Brendan Shanahan (35. i 42.), który w ten sposób jako 15. zawodnik w historii NHL przekroczył granicę 600 trafień w karierze.

Autorami pozostałych goli dla nowojorczyków byli: Jaromir Jagr (1.), Blair Betts (33.) i Martin Straka, który skierował krążek do pustej bramki rywali na 52 sekundy przed końcem. Natomiast na listę strzelców w ekipie Capitals wpisali się Aleksandr Semin (23.) i Rico Fata (59.).

W Ottawie hokeiści Toronto Maple Leafs pokonali 6:0 Senators. Po dwa trafienia odnotowali w tym meczu Chad Kilger (12. i 26.) i Darcy Tucker (15. i 30.), a pozostałe gole strzelili Aleksiej Ponikarovski (37.) i Bates Battaglia (54.). Czterokrotnie asystował Kyle Wellwood, a bramkarz Andrew Raycroft udanie interweniował przy 34 atakach rywali.

Był to drugi mecz tych zespołów w ciągu dwóch dni, bowiem w środę hokeiści z Ottawy pokonali "Klonowe Liście" na ich lodowisku 4:1.

05.10.06 Mistrzowie zaczęli od porażki
NHL: Mistrzowie zaczęli od porażki
mw/inf. własna /05.10.2006 06:10
Daniel Briere, Cam Ward
Hokeiści Carolina Hurricanes rozpoczęli od porażki nowy sezon ligi NHL. Broniący Pucharu Stanleya zespół przegrał na własnym lodowisku z Buffalo Sabres 2:3 po rzutach karnych, a zwycięstwo drużynie Szabel zapewnił Daniel Briere.

Poprzednio zespoły te spotkały się w maju w finale Konferencji Wschodniej w fazie play off, a rywalizacja zakończyła się w siedmiu meczach zwycięstwem Hurricanes.

W pierwszoplanowych rolach wystąpili w środę bramkarze, którzy nie tylko dobrze spisywali się podczas rzutów karnych, ale i wcześniej mieli sporo pracy: Ryan Miller z Hurricanes obronił 32 strzały, zaś Cam Ward udanie interweniował 30 razy.

Gospodarze rozpoczęli mecz od prowadzenia 1:0 po bramce Jasona Pominville'a (w 10. minucie), ale później dwa gole zdobyli hokeiści z Buffalo: Eric Staal (15.) i Erik Cole (33.), a przy obydwu asystował Ray Whitney. Do wyrównania w drugiej tercji doprowadził Chris Drury (36.).

Porażkę 2:3 po dogrywce z Dallas Stars ponieśli u siebie Colorado Avalanche, którzy prowadzili już 2:0 po golach Joe Sakica (12.) i urodzonego w Zabrzu Wojtka Wolskiego (13.).

Taki wynik utrzymywał się do pierwszych minut trzeciej tercji, w której trafienia dla Stars w odstępie 28 sekund odnotowali: Mike Modano (42.) i Loui Eriksson (42.).

Wynik meczu ustalił - po upływie dwóch minut i siedmiu sekund dogrywki - Darryl Sydor, który gdy wracał na lód z ławki kar otrzymał precyzyjnie podanie od bramkarza Marty'ego Turco. Zespół Stars przedłużył do dziesięciu serię nieprzegranych występów na otwarcie sezonów NHL. Od 1995 roku "Gwiazdy" wygrały siedem pierwszych meczów, a trzy zremisowały.

Toronto Maple Leafs przegrało u siebie z Ottawa Senators 1:4, w których bramce Martin Gerber odnotował 33 udane interwencje, a pomylił się tylko przy rzucie karnym wykonywanym przez Matsa Sundina (43.). "Klonowe Liście" rozpoczęły 40. sezon odkąd po raz ostatni zdobyli Puchar Stanleya.

Autorami goli dla "Senatorów", którzy mieli przewagę w strzałach 44-20, byli: Patrick Eaves (20.), Chris Neil (31.), Cristoph Schubert (32.) i Daniela Alfredsson, który skierował krążek do pustej bramki rywali na 23 sekundy przed końcem.

Wyniki środowych spotkań:

Carolina Hurricanes - Buffalo Sabres 2:3 (po karnych)
Toronto Maple Leafs - Ottawa Senators 1:4
Colorado Avalanche - Dallas Stars 2:3 (po dogrywce).

02.10.06 W środę rozpoczyna się nowy sezon
NHL: W środę rozpoczyna się nowy sezon
PAP /02.10.2006 14:01
Wade Belak, Mikael Samuelsson
W środę 4 października obrońcy Pucharu Stanleya - Carolina Hurricanes, zmierzą się z Buffalo Sabres w spotkaniu inaugurującym sezon 2006/07 ligi hokeja na lodzie NHL.

Faworytami rozgrywek będą hokeiści Hurricanes. W okresie letnim z drużyny odeszło kilku zawodników, ale pozostali kluczowi gracze. Poważnymi rywalami w walce o miano najlepszej drużyny rozgrywek będą Detroit Red Wings oraz New Jersey Devils. Sezon zasadniczy potrwa do ósmego kwietnia. 25 stycznia w Dallas odbędzie się tradycyjny Mecz Gwiazd.

Oczy kibiców będą zwrócone na zawodników młodego pokolenia - Rosjan Aleksandra Owieczkina (Washington Capitals), Jewgienija Małkina (Pittsburgh Penguins) oraz Kanadyjczyka Sidney'a Crosby'ego (Penguins).

Owieczkin i Crosby to najlepsi debiutanci ubiegłego sezonu. Obaj zdobyli po ponad 100 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej. Z kolei Małkin uważany jest za najlepszego zawodnika nie grającego dotychczas w NHL. Wraz z Crosbym stworzy duet napastników, który ma zagwarantować "Pingwinom" udział w play off.

By grać w NHL Małkin uciekł z Rosji. Wykorzystał występy swojej poprzedniej drużyny - Metallurga Magnitogorsk w Finlandii i przedostał się do USA. Władze klubu chcą w amerykańskim sądzie domagać się rekompensaty finansowej od drużyny z Pittsburgha.

W sezonie 2006/07 w lidze występować będzie tylko jeden zawodnik z Polski - Wojciech Wolski. Urodzony w Zabrzu, ale legitymujący się kanadyjskim paszportem napastnik Colorado Avalanche w swoim debiutanckim sezonie rozegrał dziewięć spotkań, w których zdobył dwie bramki (obie gdy jego zespół grał w przewadze) i miał cztery asysty.