NHL sezon 2006 2007, copyrights by Onet.pl i PAP S.A.
Blog > Komentarze do wpisu
16.11.06 niespodzianki, niespodzianki...

TK/PAP /16.11.2006 07:45
Po serii niepowodzeń hokeiści Ottawa Senators sprawili niespodziankę w lidze NHL, wygrywając z najlepszym zespołem w Konferencji Wschodniej - Buffalo Sabres 4:2.

To dopiero drugi mecz "Szabel" w tym sezonie, w którym nie wywalczyli punktów.

Gospodarze dwukrotnie obejmowali w meczu prowadzenie: 1:0 po golu Daniela Briere'a (w 6. minucie) i 2:1 dzięki trafieniu Thomasa Vanka (23.), ale zakończyła się ich seria czterech wygranych spotkań. Natomiast "Senatorowie" odnotowali zwycięstwo po dwóch porażkach, a gole uzyskali dla nich: Chris Neil (10.), Jason Spezza (47.), Peter Schaefer (53.) i Chris Phillips (60.).

Dopiero rzuty karne rozstrzygnęły rywalizację w Waszyngtonie, gdzie miejscowi Capitals przegrali jednak 2:3. Zwycięstwo Boston Bruins zapewnił Patrice Gergeron, wykorzystując jako jedyny rzut karny.

Wygraną zanotowali także mistrzowie NHL, Carolina Hurricanes, którzy pokonali we własnej hali New York Rangers 2:1.

O wielką niespodziankę postarali się hokeiści New York Islanders, którzy wygrali 3:0 z Dallas Stars. Swój pierwszy shutout w tym sezonie, a siódmy w karierze zanotował bramkarz "Wyspiarzy" Rick DiPietro. Po raz ostatni Dallas przegrało przed własną publicznością, nie strzelając bramki 2 stycznia 2004 roku. "Gwiazdy" uległy wówczas 0:6 Phoenix Coyotes.

Z kolei najgorszy zespół Konferencji Wschodniej - Philadelphia Flyers pokonał 7:4 najlepszą ekipę z Zachodu - Anaheim Mighty Ducks.

"Lotnicy" w ciągu pierwszych 16 minut i 26 sekund oddali 11 strzałów na bramkę Jeana-Sebastiena Giguere'a, trafiając pięciokrotnie, a autorami goli byli: Sami Kapanen (2.), Geoff Sanderson (12.), Peter Forsberg (14.), a także - podczas gry w liczebnej przewadze - Mike Knuble (16.) i Simon Gagne (17.).

Po straconych pięciu golach trener Ducks zdjął z lodu Giguerre'a i zastąpił go Ilją Bryzgałowem, a w pierwszej tercji na listę strzelców wśród gospodarzy wpisali się Chris Kunitz (3.) i Samuel Pahlsson (19.).

W drugiej tercji Anaheim zmniejszyło dystans do rywali, bowiem do 3:5 doprowadził Dustin Penner (27.), ale na początku ostatniej części gry padły dwa gole dla zespołu z Filadelfii po strzałach obrońcy Alexandre'a Picarda (43.) i drugim trafieniu Kapanena (52.). Wynik meczu ustalił Andy McDonald z Ducks (56.).

"Lotnicy", którzy mają najgorszy bilans otwarcia w historii klubu, wygrali dopiero po raz czwarty, a przegrali dotychczas 14 meczów, w tym dwa po dogrywce lub karnych (za jeden punkt).

Rosyjski hokeista, Jewgienij Małkin będzie mógł grać w NHL, orzekł sąd federalny w Nowym Jorku. Podobną decyzję podjął w sprawie dwóch innych hokeistów z Rosji, Andreja Taratuchina i Aleksieja Michnowa.
Rosyjscy hokeiści wyjechali za Ocean po podpisaniu wcześniej kontraktów ze swoimi rodzimymi klubami - Małkin z Metallurgiem Magnitogorsk, Taratuchin i Michnow z Lokomotiwem Jarosławl.

20-letni Małkin jest jednym z czołowych hokeistów Pittsburgh Penguins - w 12 meczach zdobył dziewięć bramek, a przy sześciu asystował. Taratuchin gra w Calgary Flames, Michnow - w Edmonton Oilers.

Prawo występu w drużynach NHL oprotestowali przedstawiciele rosyjskich klubów, powołując się na zawarte z hokeistami umowy. Sąd orzekł jednak, że umowy te nie są ważne, jako że zostały - zgodnie z prawem - wypowiedziane w odpowiednim terminie.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) podpisała z NHL stosowną umowę regulującą zasady transferów europejskich hokeistów za Ocean. Rosjanie nie parafowali tej umowy, uważając, iż zmiany barw powinny być regulowane między zainteresowanymi klubami, a nie poprzez inne organizacje. Gdyby Metallurg zgodził się na transfer Małkina zgodnie z umową IIHF-NHL - otrzymałby 200 tysięcy dolarów. Rosjanie jednak oczekują od Penguins za transfer kwoty dziesięciokrotnie wyższej.